Wygrana w sądzie z funduszem Eques Creditum!
Eques Creditum to jeden z wielu prężnie działających na polskim rynku obrotu wierzytelnościami Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Skupuje on wierzytelności od podmiotów udzielających pożyczek, a następnie dochodzi ich na drodze sądowej.
Osoby zmagające się z problemem zadłużenia często nie wiedzą, co robić, kiedy otrzymują nakaz zapłaty od wierzyciela, o którego istnieniu nie mają pojęcia. Takie sytuacje mają miejsce także wtedy, gdy z powództwem występuje Eques Creditum. Dłużnicy głowią się nad tym, dlaczego firma, z którą nigdy wcześniej nie mieli do czynienia, żąda od nich zapłaty.
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Eques Creditum kupuje wierzytelności od takich podmiotów jak np. SMS Kredyt czy Kredyt OK. Te nazwy najczęściej mówią dłużnikom znacznie więcej – to u nich zaciągali kredyty lub brali pożyczki. Nie wiedzą jednak, że podmioty te mają możliwość zbycia istniejących wierzytelności i sprzedania ich na rzecz wybranego funduszu sekurytyzacyjnego.
Sprzedaż wierzytelności (długu) jest z kolei bardzo dobrą wiadomością. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje, że znacznie łatwiej jest odeprzeć zarzuty w sytuacji, gdy powodem jest wierzyciel wtórny (fundusz sekurytyzacyjny). Z czego to wynika? Wierzycielem wtórnym w znacznej większości przypadków jest podmiot nabywający ogromne ilości długów, nie ma więc czasu na to, żeby sprawdzać po kolei każdą wierzytelność i upewniać się, że wszystkie roszczenia są zasadne. On po prostu zakłada, że każde z nich jest należne. I to właśnie jego największy błąd, ponieważ przez to przegrywa z sądzie. Co dla dłużnika jest oczywiście sytuacją niezwykle sprzyjającą.
Tak jak większość firm windykacyjnych, Eques Creditum rozpoczyna proces odzyskiwania roszczeń na drodze przedsądowej. W tym celu wysyłają do dłużnika informację o cesji wierzytelności, a następnie wezwanie do zapłaty, pod rygorem skierowania sprawy do sądu. Jeśli to spotkało także Ciebie, nie powinieneś się bać. Tak jak wspominaliśmy, sprzedanie zadłużenia do funduszu sekurytyzacyjnego należy potraktować jako coś pozytywnego, ponieważ w takiej sytuacji szanse na wygraną są dużo większe niż wtedy, gdy roszczenia dochodzi firma, od której brałeś kredyt lub pożyczkę.
Samodzielne odpowiadanie na tego typu pisma lub, co gorsza, dokonywanie wpłat na rzecz funduszu nie jest jednak dobrym pomysłem. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z kancelarią zajmującą się tego typu sprawami. Działanie na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą, może skutkować przegraną w procesie sądowym, który dany fundusz najprawdopodobniej wytoczy.
Podobnie należy zrobić w sytuacji, gdy otrzymamy nakaz zapłaty lub zawiadomienie o rozprawie wraz z pozwem. W sprzeciwie od nakazu zapłaty lub w odpowiedzi na pozew bardzo łatwo jest popełnić błąd, którego nie da się naprawić – jak np. niepodniesienie odpowiednich zarzutów powodujące utratę możliwości późniejszego powołania się na nie. Należy też pamiętać, że termin na wniesienie tego typu pism jest ściśle określony przez prawo, nie można więc zwlekać z kontaktem z odpowiednią kancelarią.
Nasi prawnicy chętnie pomogą Państwu zarówno w sytuacji, gdy otrzymali Państwo wezwanie do zapłaty od Eques Creditum lub wniesiony przez niego pozew, jak i w przypadku, gdy sąd doręczył Państwu nakaz zapłaty wydany na rzecz tego funduszu. Nasz zespół prowadził wiele spraw sądowych przeciwko Eques Creditum, z których zdecydowana większość zakończyła się wyrokiem oddalającym powództwo. Zachęcamy więc Państwa do kontaktu. Jesteśmy dostępni pod numerem +48 535 144 222, a jeśli preferujecie Państwo kontakt mailowy, to zachęcamy do kierowania wiadomości na adres: stowarzyszenie@protempore.com.pl.